#8 Zmeníš stravovacie návyky

Krátko po bujarých trojkráľových oslavách, ktorými som ukončila mimoriadne náročné sviatkovanie, ma náhle premkol nepríjemný pocit. Že tie šaláty, vyprážané ryby a koláče sa mi asi naviazali až na samotnú DNA. Ak by to bola pravda, skončila by všetka sranda. Musela som si to rýchlo overiť. 

„Myslíš, že som pribrala?“ 

Akože OK, dobre viem, že toto je jedna z top secret otázok, ktoré sa neodporúča pýtať ani jeden z desiatich rado by odborníkov na partnerské spolužitie, ale nikto iný tam v tej sekunde nebol. 

Môj úprimný, zaneprázdnený sledovaním nejakého zápasu, zamumlal: „Podľa mňa vážiš asi ako Mecher Teplov.“ 

Čože?! Zhrozená, že vážim ako nejaký tučný Rus, som okamžite kontaktovala NK. Raz darmo, je to najlepšia kamarátka, takže polnoc - nepolnoc. Našťastie ešte nespala, ale práve si starostlivo vyhodnocovala množstvo prijatých kalórii. Lebo vraj to má tiež. Žeby nejaký tukový vírus? 

„Čo budeme robiť?“ 

NK už mala pripravené riešenie. Veľmi rozumne mi navrhla participovať spolu s ňou v jej novoročnom projekte financovanom z prostriedkov Európskej únie. Lebo je možné, že to, čo sa nám deje, je iba pomerne nápadné upozornenie, že je čas začať jesť inak. 

No jasné, že mi to hneď nenapadlo. Podľa dostupných, 100% neoverených údajov z internetu predsa ľudia v kríze stredného veku, ktorí majú približne toľko rokov ako my, často zmenia svoje stravovacie návyky. Dokonca neraz aj extrémne. 

„Prejdeme teda na bio, raw, vegan alebo paleo?“ 

„No ale čo si. Začneme zľahka. Budeme najskôr iba veľmi pozorne sledovať, čo tak počas dňa skonzumujeme.“ 

Hneď nasledujúce ráno sme si vytvorili konto na www.kaloricketabulky.cz a začali si zapisovať každú kávu, každú paradajku, každú lyžicu medu. 

Prešli tri týždne. Pri dnešnom kontrolnom vážení sme zistili, že Nkoška síce neschudla, ale ani nepribrala. A to má teda šťastie, lebo ja som polkilko prihodila. Asi to bude z toho permanentného stresu, v ktorom sme, že prekročíme povolený limit. Preto počas dňa pijeme iba vodu a čaj a až na večeru do seba konečne nahádžeme bez ladu a skladu všetky tie prekliate sacharidy a tuky a bielkoviny. Celých ušetrených 5 000 kJ. Mňam.

Ale zas, má to aj ďalšie plus pre mňa (teda okrem toho na váhe) a síce, že naspamäť ovládam energetické hodnoty 700 najbežnejších potravín dostupných na našom trhu. A s nádejou čakám, ako mi napríklad informácia, že 100 g maslovej vianočky má približne 1500 kJ, môže pomôcť k vyrysovaniu vianočky na bruchu. 

„A nemali by sme začať aspoň trochu cvičiť?“ 

„A nevytrváme ešte pri tom zapisovaní? Možno to potrebuje iba čas, tak ako všetko.“ 

Tak dobre. 

 

PS: Dodatočné zistenie: 

„Počuj, kto je vlastne ten Mecher?“ 

„Neviem. Kto to má byť?“ 

„Však ty si mi povedal, že vážim ako nejaký Teplov.“ 

„Jo, že mech erteplov.“ 

Čiže ako vrece zemiakov? Jáj, tak to je pohodička. To bude tak nanajvýš 50 kíl. Aké nečakane romantické.